نرخ تورم مسکن, قیمت مسکن در تهران

میانگین قیمت مسکن در سه دولت اخیر چند بود؟

در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی، میانگین نرخ رشد قیمت مسکن در دولت اول با فاصله فوق العاده زیادی، کمتر از نرخ تورم بوده است به طوری که در سال های 68 تا 71 اگر چه قیمت اسمی خانه و آپارتمان در شهر تهران بین 2 تا 5 درصد افزایش یافت اما در مقایسه با تورم سالانه 9 تا 24.4 درصدی آن زمان، قیمت واقعی ملک رشد منفی پیدا کرده است.

در دولت دوم سازندگی این وضعیت معکوس می شود به طوری که میانگین رشد سالانه 38 درصدی قیمت مسکن در تهران در مقایسه با میانگین نرخ تورم 32درصدی در این 4 سال، حکایت از رشد مثبت ارزش واقعی ملک دارد.

در دو دولت سازندگی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران از حدود 40 هزار تومان در سال68 به 160 هزار تومان در سال75 افزایش پیدا کرد و به این ترتیب رشد 4 برابری را تجربه کرد.

در دو دولت اصلاحات که از سال76 شروع و تا سال83 ادامه می یابد، قیمت واقعی املاک مسکونی در دولت اول رشد منفی دارد به طوری که میانگین 4ساله قیمت مسکن در فاصله سال های 76 تا 79 حدود 10 درصد و نرخ تورم 4ساله در همین مدت نیز 17 درصد می شود. در دولت دوم دوره اصلاحات وضعیت معکوس می شود، به طوری که میانگین 4ساله قیمت مسکن 29 درصد افزایش می یابد حال اینکه نرخ تورم 4ساله در این مدت تنها 14.5  درصد می شود.

در 8 سال دولت سید محمد خاتمی میانگین قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در تهران از 155 هزار تومان به 583 هزار تومان می رسد و رشد 3.7 برابری پیدا می کند.

بازار مسکن در دو دولت محمود احمدی نژاد با شرایط متفاوتی روبه رو می شود. در سال سوم دولت اول احمدی نژاد یعنی سال86، قیمت مسکن در تهران 78 درصد جهش کرد.

در این سال دولت قانون مسکن مهر را در مجلس به تصویب رساند و از آن سال ساخت وساز روی زمین های 99ساله آغاز شد طوری که در سال88 یعنی نقطه اوج صدور پروانه برای واحدهای مسکونی مهر و عقد قرارداد با پیمانکاران و جلب توجه این طرح در کشور، نرخ رشد قیمت مسکن به عدد منفی 14 درصد رسید.

در 8 سال فعالیت دولت احمدی نژاد میانگین قیمت مسکن در تهران از مترمربعی 648 هزار تومان به 2 میلیون و 761 هزار تومان افزایش پیدا کرد و 4.2 برابر رشد کرد که بیشترین رشد در میان دولت های سازندگی، اصلاحات و مهرورزی است./اقتصاد ایرانی

 

 

 تاريخ : | | نویسنده : golfaam |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.