شبكه ملي اطلاعات بحثي است كه در سالهاي گذشته به كرات از سوي مقامات مختلف تكرار شده و در اين مدت تلاش‌هاي مختلفي صورت گرفته تا با راه‌اندازي اين شبكه شاهد به حداقل رسيدن تهديدات و مخاطرات فضاي سايبري كشور باشيم.

به گزارش ايسنا، گفته مي‌شود كه قرار است فاز اول اين شبكه از شهريورماه امسال مورد بهره‌برداري قرار گيرد و فازهاي دوم و سوم به ترتيب ظرف سال آينده و پايان برنامه پنجم توسعه افتتاح شوند.

با اين حال هر از چند گاهي مي‌شنويم كه به عنوان مثال گفته مي‌شود هزاران مدرسه به اين شبكه پيوسته‌اند. حال اين سوال پيش مي‌آيد كه شبكه‌اي كه هنوز فاز اول آن افتتاح نشده چگونه مي‌تواند هزاران مدرسه را مورد پوشش قرار دهد؟!

علي حكيم جوادي در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره اظهار كرد: اگر بخواهيم اتصال هر دستگاه و مجموعه‌اي به شبكه ملي اطلاعات را يك فاز بدانيم ديگر هر روز بايد يك فاز جديد راه‌اندازي كنيم چرا كه هر روز دستگاه‌هاي جديد به اين شبكه مي‌پيوندند.

رييس سازمان فن‌آوري اطلاعات ادامه داد: اگر ما باور داشته باشيم اطلاعاتي كه در دست داريم اطلاعاتي ارزشمند است به اين نتيجه مي‌رسيم كه نبايد از طريق شبكه‌هاي جهاني اينترنت آن ها را منتشر كنيم.

معاون وزير ICT در عين حال گفت: ماده اوليه و خام اينترنت پهناي باند است كه ما با هزينه قابل توجهي آن را مي‌خريم. پس در اين ميان منطق بسيار مشخص است. اكنون كشورهاي ديگر هم به شدت مراقب هستند كه اطلاعات با قيمت خود را به راحتي بر روي شبكه اينترنت جهاني قرار ندهند. در واقع اين مساله موضوعي است كه كشورهاي بسياري به آن دقت دارند. اما از آنجا كه ما اين موضوع را كمي ساماندهي كرده و نامي براي آن انتخاب كرده‌ايم به چشم مي‌آيد. اما به هر حال اين موضوع به اين معنا نيست كه اگر زماني كاربري نياز به اطلاعاتي داشته باشند كه آن اطلاعات در داخل كشور وجود ندارد، دسترسي او به اينترنتي جهاني محدود باشد.

حكيم جوادي در عين حال خاطرنشان كرد: شبكه ملي اطلاعات موجب خواهد شد كه ترافيكي ما به خارج از كشور مي‌فرستيم به حداقل برسد واين موضوع از نظر اقتصادي هم به شدت مقرون به صرفه است چرا كه پهناي باند داخلي هزينه‌اي به مراتب كمتر از پهناني باند خارجي دارد.

معاون وزير ICT در ادامه به اهميت راه‌اندازي اين شبكه از ديدگاه امنيت اشاره كرد و افزود: با راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات بخش‌هاي مختلفي در كشور ايجاد مي‌شود كه يكي از اين بخش‌ها مراكز داده داخلي است. در همين مدت كوتاه متوجه شده‌ايم كه بخش خصوصي علاقه‌مند است كه اين مراكز داده را ايجاد كند و به اين ترتيب شاهديم كه با راه‌اندازي اين مراكز نوعي اشتغال‌زايي نيز صورت مي‌گيرد.

وي ادامه داد: علاوه بر اين با اين شيوه ميزباني بسياري از بخش‌ها به داخل كشور منتقل مي‌شود و قطعا بسياري از كشورها در داخل كشور تعميم داده مي‌شوند. اگر چنين شرايطي مهيا شود، مشكلاتي كه در زمينه پهناي باند و سرعت وجود دارد برطرف خواهد شد.تاريخ : | | نویسنده : golfaam |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.