نایب رئیس انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی، وضعیت قیمت مواد و تجهیزات آزمایشگاهی را با توجه به افزایش نرخ ارز در کشور، بحرانی و غیرقابل قبول دانست.

دکتر مجید مصلایی در گفتگو با مهر اظهار داشت: بی ثباتی در بازار ارز کشور باعث شده تا شاهد گرانی تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی باشیم. به طوریکه شرکتهای وارد کننده که قبلا به صورت مدت دار با آزمایشگاهها معامله می کردند، حالا فقط به شرطی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را در اختیار ما می گذارند که پول آن را نقدا بپردازیم.

وی افزود: سرعت دریافت پول از سوی شرکتهای وارد کننده مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و تاخیر در پرداخت مطالبات آزمایشگاهها از سوی بیمه ها، به هیچ وجه با همدیگر همخوانی ندارد و تبدیل به یک معضل شده است.

مصلایی با اعلام اینکه آخرین پرداختی بیمه تامین اجتماعی مربوط به فروردین امسال است، ادامه داد: تاخیر طولانی مدت بیمه ها در پرداخت مطالبات آزمایشگاهها، مشکلات ما را تشدید می کند.

وی با اشاره به کمبود برخی کیتهای آزمایشگاهی در بازار تجهیزات پزشکی کشور، افزود: شرکتهای وارد کننده جنس دارند اما می گویند تا زمانی که تکلیف بازار ارز روشن نشود، جنس توزیع نمی کنیم.

نایب رئیس انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی، یکی دیگر از مشکلات آزمایشگاههای تشخیص طبی در شهرستانها را، نحوه قرارداد با بیمه ها دانست و گفت: به دنبال اجرای برنامه نظام ارجاع در برخی از استانها، به آزمایشگاهها فشار می آورند که با بیمه ها بر اساس تعرفه دولتی قرارداد ببندند.

مصلایی با اشاره به افزایش 30 درصدی تعرفه های آزمایشگاهی در شورای عالی نظام پزشکی، اظهارداشت: این میزان افزایش اصلا جوابگوی هزینه ها نیست. زیرا در حال حاضر قیمت کیتهای مصرفی از 50 تا 240 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: البته تعرفه وزارت بهداشت برای آزمایشگاههای تشخیص طبی همان 21 درصد مربوط به سال 89 است که 3.5 درصد افزایش برای سال 91 نشان می دهد. ولی بخشهای پاراکلینیکی با چنین تعرفه های نمی توانند قرارداد ببندند.

مصلایی، ادامه روند فعلی را برای آزمایشگاهها غیرممکن دانست و گفت: تعرفه ای که برای انجام برخی آزمایشها مثل ویتامین د.ث، آی جی اف 1 و... از مردم دریافت می کنیم بین 11 تا 15 هزار تومان است در حالی که قیمت تمام شده ماده مورد استفاده برای انجام این آزمایشها 15 هزار تومان است. بنابراین، خیلی از آزمایشگاهها، تعرفه این آزمایشها را به 30 هزار تومان رسانده اند تا بتوانند جوابگوی هزینه های خودشان باشند. زیرا، با تعرفه های نظام پزشکی نمی توان کاری انجام داد و ادامه این وضعیت باعث می شود که برخی آزمایشگاهها به راههایی کشیده شوند که می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

تاريخ : | | نویسنده : golfaam |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.