كيهان:... ولي هرگز نمي بارد!

«... ولي هرگز نمي بارد!»عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان به قلم حسين شريعتمداري است كه در آن مي‌خوانيد؛در آخرين ساعات روز شنبه- 11/9/91- آقاي رئيس جمهور با صدور چند حكم جداگانه، اسفنديار رحيم مشايي را به رياست دبيرخانه جنبش عدم تعهد، سيدحسن موسوي را به رياست دفتر رئيس جمهور و محمد شريف ملك زاده را به رياست سازمان ميراث فرهنگي منصوب كرد و همزمان با اين تغييرات، دكتر تقي پور وزير ارتباطات و فن آوري را عزل و سرپرستي اين وزارتخانه را با حفظ سمت به مهندس نيكزاد، وزير دو وزارتخانه ادغام شده راه و شهرسازي واگذار كرد. خبر اين اقدام پرشتاب آقاي احمدي نژاد بلافاصله پس از اعلام در صدر اخبار رسانه هاي داخلي و برخي از رسانه هاي فارسي زبان خارجي جاي گرفت و با تحليل ها و تفسيرهاي متفاوتي روبرو شد... و در اين باره گفتني هايي هست؛

1- اگرچه رئيس جمهور محترم در متن احكام ياد شده- مخصوصا حكم انتصاب آقاي مشايي- اصرار دارند اين تغيير و تحولات را برخاسته از دلايل حساب شده اي معرفي كنند كه با نگاه ايشان به منافع اسلامي و ملي صورت پذيرفته است ولي با عرض پوزش بايد گفت برخلاف تصور ايشان در تغيير و تحولات مورد اشاره نه فقط كمترين نشانه اي از توجه به منافع اسلامي و ملي ديده نمي شود بلكه شواهد و قرائن فراواني حكايت از آن دارند كه آقاي احمدي نژاد بار ديگر و براي چندمين بار در دوره دوم رياست جمهوري خويش پاي در چنبره فريب حلقه انحرافي پيرامون خود نهاده اند و بي آن كه متوجه باشند دست به اقدامي زده اند كه نمي تواند غير از تنش آفريني در شرايط حساس كنوني، نتيجه ديگري داشته باشد. اين اقدام هرچند كه خوشبختانه با بي اعتنايي و كم محلي نيروهاي اصيل و انقلابي روبرو شد ولي متاسفانه سوژه اي به دست بدخواهان مي دهد تا هوشمندي و مردم دوستي و خدمات فراوان رياست محترم جمهوري طي ساليان متمادي را زير سؤال ببرند. يعني دقيقا همان نقطه مشتركي كه در پيوند نانوشته اما غيرقابل انكار حلقه انحرافي و عوامل فتنه 88 دنبال مي شود. ولي چرا...؟!

2- بايد از جناب رئيس جمهور و يا مشاوران ايشان پرسيد براساس كدام توجيه و يا دليل منطقي، تغيير و تحولات اخير را بر ده ها اولويت اصلي و حياتي كشور كه مبارزه با گراني و برنامه ريزي براي مقابله با تحريم ها، از جمله آنهاست، ترجيح داده اند؟! متاسفانه مدتي است كه آقاي احمدي نژاد نيز در پاسخ به اين پرسش كه چرا دولت براي مقابله با مشكلات و دغدغه هاي معيشتي مردم دست به اقدام چشمگيري نمي زند؟ همان پاسخ رئيس دولت مدعي اصلاحات را ارائه مي كند كه «مي خواستيم ولي نگذاشتند»! و باز هم، مانند آقاي خاتمي توضيح نمي دهند «قرار بود چه كاري انجام بدهيد كه نگذاشتند؟

و چه كساني مانع از انجام آن شدند»؟! گفتني است برخي از مدعيان اصلاحات- همان وطن فروشان فتنه 88- به اصولگرايان خرده مي گيرند چرا ابتدا از دولت احمدي نژاد حمايت جانانه كرديد ولي امروزه به آن انتقاد مي كنيد؟ و از اين رهگذر ادعا مي كنند حق با آنها بوده است كه از ابتدا با دولت نهم و دهم مخالفت كرده اند! و حال آن كه دولت هاي نهم و دهم منشأ خدمات فراوان و گاه بي نظيري بوده اند و انتقاد نيروهاي دلسوز و اصولگرا دقيقا به آن بخش از مواضع و عملكرد دولت كنوني است كه در آن به روش مدعيان اصلاحات روي آورده است. يعني آنچه منفور ملت است و اين نفرت را طي چند سال اخير در انتخابات متعدد نشان داده اند، راه و روش مدعيان اصلاحات است و چنانچه اين راه و روش در مواردي- هرچند اندك- از سوي دولت كنوني دنبال شود نيز با اعتراض و مخالفت همان مردم روبرو خواهد شد، كه شده است. انتظار آن است كه آقاي احمدي نژاد به اين نكته بديهي توجه كنند و مانند دولت اصلاحات، پرداختن به دغدغه هاي اصلي مردم و نيازهاي حياتي كشور را كه وظيفه دولت است بر مسائل حاشيه اي و كم اهميت ترجيح ندهند.

3- رئيس جمهور محترم در حكم انتصاب آقاي مشايي خطاب به ايشان آورده است؛
«اينجانب جنابعالي را انساني موحد، مؤمن، پاك، صبور و داراي قلب و انديشه اي زلال، عاشق و دلبسته به ارزش هاي الهي و آحاد مردم جهان و عميقا عارف و متعهد به آرمان مهدوي، حاكميت جهاني توحيد، عدالت، عشق و آزادي و مديريت مشترك ملت ها و فردي شايسته، مدير، مدبر و امين و از جهات گوناگون توانمند مي شناسم و آشنايي و همكاري با شما را براي خود هديه اي الهي و افتخاري بزرگ مي شمارم.»

در توصيف فوق دقت كنيد؛ گويي آقاي احمدي نژاد در گزاره ياد شده - نستجيربالله- مشخصات يكي از اولياء بزرگ الهي را بيان كرده اند! كه «آشنايي و همراهي با حضرتش را هديه اي الهي و افتخاري بزرگ»! تلقي مي كنند!...

سخن اگرچه درباره آقاي مشايي نيست چرا كه پيش از اين كيهان به نمونه هاي مستندي از مواضع و عملكرد ايشان پرداخته است. ولي از آنجا كه جناب رئيس جمهور در حلقه اين جريان انحرافي محاصره شده است - يا به اين محاصره تن داده است- و جناب مشايي را در جايگاه اولياء الهي! معرفي كرده است بايد گفت، اين «ولي خدا»! كسي است كه؛ اساسا دوران «اسلامگرايي» را تمام شده مي داند و با صراحت مي گويد «...من اينجا عرض مي كنم كه دوران اسلامگرايي به پايان رسيده است، معنايش اين نيست كه اسلامگرايي وجود ندارد يا رو به نضج نيست، نه؛ اسلام هست، اما دوره اش به پايان رسيده است اكنون دوره اسب سواري تمام شده، اما اسب هست. سوارش هم هست» دقت كنيد، به صراحت از پايان عمر اسلام در جهان سخن مي گويد! كه ان شاءالله متوجه نبوده و از روي بي دقتي باشد. ايشان سپس با كمال جسارت، اسلام را به «اسب» و مسلمانان را به اسب سواران تشبيه مي كند! يعني اگر هنوز اسلامي هست و مسلماناني هستند، مانند وجود اسب و اسب سواران است كه هستند ولي دوران آنها تمام شده است! ايشان در ادامه همين سخنراني كه فيلم آن موجود است، پا را فراتر گذاشته و حقانيت اسلام را نيز- ظاهرا بي آن كه بداند- زير سؤال برده و مي گويد «روند تحولات اين نيست كه بشريت مسلمان بشود تا به حقانيت برسد. بشر سرعتش بالا رفته و فهمش نيز به حقايقي مي رسد- دقت كنيد!- كه ديگر لازم نيست آن را از پوسته اسلام طي كند»! و در ادامه نتيجه مي گيرد؛ «يعني (بشر) دارد به يك عصاره اصلي مي رسد و در آن عصاره اصلي- كه به قول ايشان هرچه هست، اسلام نيست- يك فهم بزرگ قرار دارد». اين بخش از اظهارات وي برگرفته اي- احتمالا ناخواسته- از آموزه هاي فراماسونري است.

بعد از آن كه ريچارد رورتي، نظريه پرداز برجسته CIA در مصاحبه با روزنامه ايتاليايي كوريره دلاسرا- 3 تيرماه 86/24 ژوئن 2007- تصريح و توصيه مي كند كه «ملي گرايي تنها پادزهر اسلامگرايي در ايران است»! همين «عارف متعهد»!- به قول آقاي احمدي نژاد- در دومين همايش ايرانيان خارج از كشور، «مكتب ايران» را به جاي «مكتب اسلام» توصيه مي كند و همزمان با دعوت از «ريچارد فراي» جاسوس برجسته CIA كه اسناد آن نيز از سوي منابع آمريكايي منتشر شده است، براي شركت در همايش دعوت مي كند و كليد يك بناي تاريخي در اصفهان و كرانه زاينده رود را به وي هديه مي كند. اين آقاي ريچارد فراي، نويسنده كتاب معروف «عصر زرين فرهنگ ايران» است كه در آن براي اولين بار در تاريخ چند دهه اخير بر ضرورت جايگزيني «مكتب ايراني» به جاي «مكتب اسلام» تاكيد مي ورزد.

همين جناب مشايي علاقه مند به ايران رد پاي شناخته شده اي در حيف و ميل بيت المال و حمايت از كلان مفسدان اقتصادي دارد كه در اين مختصر فقط اشاره مي كنيم ايشان در حالي كه كشور به اشتغال آفريني نياز مبرم داشت، در ارديبهشت 87 با شركت اسپانيايي «گينجر و بونو» براي ساخت 1000 دستگاه سرويس بهداشتي بين راهي، وارد مذاكره مي شود و يا در كيش، بيت المال بي زبان را در اختيار برخي از ايرانيان مقيم خارج كشور نظير يحيي فيوضي و دخترش پانته آ مي گذارد. همين يحيي فيوضي بعد از افشاگري كيهان درباره آن قرارداد غيرقانوني و پس از اين كه آقايان از ايشان با عنوان يك ايراني متعهد ياد كرده بودند، طي مصاحبه اي در آمريكا گفت، وطن من آمريكاست. نه ايران! و ماجراهاي ديگري نظير بانك گردشگري و... فعلا بماند!

اكنون تصور بفرمائيد كه جناب مشايي قرار است در جايگاه رياست دبيرخانه جنبش عدم تعهد چگونه دستور مندرج در حكم آقاي احمدي نژاد مبني بر «تبيين انديشه توحيد و عدالت براي جهانيان»! را اجرا و عملياتي كند؟!

4- همين جا، از برادر گرامي، جناب آقاي مهندس علي نيكزاد، وزير محترم وزارت راه و شهرسازي كه اخيراً با عزل آقاي دكتر تقي پور از وزارت ارتباطات، سرپرستي اين وزارتخانه هم با حفظ سمت به ايشان واگذار شده است بايد پرسيد؛ آيا حضرتعالي كه وزير دو وزارتخانه ادغام شده راه و مسكن هستيد، توان و ظرفيت لازم براي تصدي وزارت ارتباطات و فن آوري را نيز داريد؟! اگر پاسخ منفي است- كه به يقين منفي است- چرا مسئوليت جديد را پذيرفته ايد؟ و آيا نتيجه اين پذيرش، بر زمين ماندن كار مردم و ايجاد اختلال در امور هر دو- بخوانيد هر سه- وزارتخانه نيست؟ اگر هست - كه هست- چرا پذيرفته ايد؟!

5- و بالاخره سخني دوستانه و برادرانه با رئيس جمهور محترم در ميان است و آن، اين كه، حضرتعالي، حضور حلقه انحرافي با توجه به هويت شناخته شده آن را چگونه در كنار خويش پذيرفته ايد؟! اين حلقه بارها نشان داده است كه نه فقط ارادتي به شما ندارد بلكه با روابط نانوشته، اما غيرقابل انكار خود با جريان فتنه، در پي تحميل پروژه هاي شكست خورده مدعيان اصلاحات به حضرتعالي است؛ پروژه هايي كه عقبه نظري و عملياتي بيروني دارد.

جناب احمدي نژاد! اقداماتي نظير عزل و نصب هاي اخير به يقين راه به جايي نمي برد، چرا كه مردم بسيار هوشيارتر و بصير تر از آنند كه حلقه انحرافي تصور مي كند. اين گونه اقدامات به جايگاه مردمي حضرتعالي آسيب مي رساند- كه رسانده است- و فقط فضا را به سود دشمنان اسلام و ايران و شما و مردم تيره نشان مي دهد بي آن كه بدخواهان بتوانند از اين فضاي كاذب بهره اي ببرند. اين ابرهاي تيره توان باريدن ندارند و به قول شاعر «فضا را تيره مي دارد، ولي هرگز نمي بارد»!

خراسان:حق با آهن است نه آدم!

«حق با آهن است نه آدم!»عنوان سرمقاله روزنامه خراسان به قلم کورش شجاعي است كه در آن مي‌خوانيد؛بعضي از ما چه راحت خودمان را به کشتن مي دهيم! و بعضي ها چه راحت  جان و هستي ديگران را به مخاطره اي مرگ بار مي اندازند! اين در حالي است که هر آدمي با هر اندازه از فهم اين نکته بديهي را درک مي کند که بنابر وظيفه عقلي، شرعي و انساني هم بايد به بهترين شکل از جان و هستي و سلامتي خود محافظت و مراقبت کند و هم بايد هرچه در توان دارد بکوشد تا جان و هستي و سلامت کسي را به خطر نيندازد.

اما چه تاسف بار است که با وجود تمهيدات انجام شده، کشور ما هنوز رتبه اول را در تعداد قربانيان حوادث رانندگي دارد. چنان که طبق آمار رسمي و اعلام شده از سوي سازمان پزشکي قانوني تعداد فوت شدگان ناشي از حوادث رانندگي طي سال ۸۸، ۲۲۹۷۴ نفر و در سال ۸۹، ۲۳۲۴۹ نفر و در هفت ماهه اول سال ۹۰، ۱۳۲۵۱ نفر و هفت ماه اول سال جاري ۱۲۵۲۷ نفر بوده است.

حتي نگاهي اجمالي به اين آمار پشت هر انساني را مي لرزاند و علامت سوال بسيار بزرگي پديد مي آورد که چرا اين تعداد افراد اين گونه در حوادث رانندگي قرباني مي شوند؟!

بر اساس نظر کارشناسان هميشه سه عامل عمده انساني، جاده اي و وسايل نقليه مهم ترين عوامل بروز تصادفات و سوانح رانندگي محسوب مي شود اما بايد بدون تعارف اذعان کنيم جاده ها که به اين سرعت اصلاح نمي شود و حتي نقاط حادثه خيز نيز با سرعت لازم سامان نمي يابد، وسايل نقليه نيز به خاطر مسائل گوناگون از جمله سودجويي غيرمتعارف خودروسازان، معلوم نيست چه وقت به استانداردهاي لازم ايمني خواهد رسيد.

شواهد نشان مي دهد برخورداري از شاسي و بدنه قوي که يکي از اساسي ترين نکات در ايمني خودروها محسوب مي شود، حالا ديگر توسط بسياري از خودروسازان کاملاً به وادي فراموشي سپرده شده است. امثال من که سن وسالي از آن ها گذشته هنوز به خاطر دارند خودروهاي سواري را که هم از شاسي، بدنه و اتاق محکم و قابل اطمينان برخوردار بودند، هم زيبايي قابل توجهي داشتند و هم از موتورهاي قدرتمند و قابل اطميناني بهره مند بودند ولي متاسفانه و به دلايل گوناگون چند سالي است در برخي نقاط جهان و خصوصاً در ايران جاي آن خودروهاي محکم و قابل اطمينان را خودروهاي قوطي کبريتي و حلبي و بدون شاسي و غيرمطمئن گرفته که متاسفانه با تمام اين ضعف ها به گونه اي طراحي شده اند که از سرعت بالايي که هيچ تناسبي با ايمني اتاق و بدنه ندارد، برخوردارند درباره اين مقوله مطالب بسياري مي توان نوشت که به خاطر اختصار و اين که تقريباً مطمئنم فايده اي نخواهد داشت، از آن مي گذرم بنابراين با اين اوصاف چاره اي باقي نمي ماند که خودروسواران به عنوان عامل انساني، صد در صد تلاش خود را به کار بندند و با رانندگي خوب، فني و رعايت سرعت مطمئنه و رعايت دقيق قوانين راهنمايي و رانندگي و همچنين احترام گذاشتن و رعايت دقيق حقوق عابران و ديگر خودروسواران و سرنشينان خودروها هم از جان و مال خود محافظت کنند و هم جان و مال هموطنان خود را به مخاطره نيندازند تا شايد به اين وسيله گامي اساسي در جهت کاهش آمار قربانيان حوادث و سوانح رانندگي در کشور برداشته شود، چرا که واقعاً تاثربرانگيز است که سرمايه هاي انساني کشور که بايد صرف توسعه و آباداني و پيشرفت کشور شود، اين گونه در ميان پاره هاي آهن خودروهاي غيرايمن تکه تکه شود؟

پس آيا واقعاً وقت آن نرسيده که هر يک از ما بنابر وظيفه انساني، اسلامي، اخلاقي و شخصيتي با احترام به قانون و رانندگي فني و حرفه اي و پرهيز از رانندگي مخاطره آميز همه تلاش خود را در هنگام رانندگي به کار بنديم که نه تنها حادثه آفرين نباشيم بلکه با گذشت و فداکاري و صبر و متانت در رانندگي زمينه بروز حوادث جاده اي و شهري را به حداقل برسانيم؟

آيا تا به حال با خود انديشيده ايم که چه خانواده هايي، چه عزيزاني را به خاطر يک بي احتياطي در رانندگي از دست داده اند و علاوه بر قرباني شدن عده اي چه عواقب و تبعاتي گريبانگير خانواده هاي قربانيان حوادث رانندگي شده است؟ همين چند هفته پيش ماجراي تلخ تصادف يک موتور سيکلت از طريق سيما به نمايش در آمد که در اين حادثه راکب، همسر جوان و پسر خردسالشان بر اثر بي احتياطي و برخورد با وانت پيکاني که به خاطر تمام کردن بنزين در يکي از بزرگراه ها توقف کرده بود جان باختند.

اگر نمي توانيم سري به زندان ها بزنيم لااقل مي توانيم بخشي از اين مصائب و گرفتاري ها را از زبان گرفتاران اين حوادث در نشريات بخوانيم.

آيا واقعاً وقت اين مهم فرا نرسيده است که براي سپردن فرمان غول هاي آهنين متحرک در جاده ها که وزن خودروي آنان با بار حتي به ۴۰ تن و بيشتر مي رسد و همچنين براي سپردن فرمان وسايل نقليه عمومي مانند اتوبوس ها و ميني بوس ها به دست افراد، تمهيدات اساسي تري انديشيده شود تا گواهي نامه پايه يک و اجازه رانندگي با خودروهاي سنگين و دادن دفترچه به رانندگان اتوبوس هاي درون و برون شهري با دقت و وسواس لازم انجام شود؟

آيا انجام تست روان شناسي و سلامت روان علاوه بر تست اعتياد نبايد جزوالزامات سپردن اين گونه مشاغل به افراد شود؟

مگر شک داريم که هدايت هواپيماها در سراسر جهان به دست زبده ترين و سالم ترين افراد از نظر روحي و رواني و جسمي سپرده مي شود؟

آيا سپردن فرمان غول هاي متحرک چند تني و اتوبوس هاي مسافربري درون شهري و برون شهري که مستقيماً با جان مردم و سرنشينان خودروها سر و کار دارد، آن هم در جاده هاي اينچنيني مستلزم دقت نظر بيشتري نيست؟

به خود آييم، تا حال چه تعداد از مردم عادي که جانشان مثل جان نخبگان ارزشمند و محترم است و همچنين چه تعداد دانشجويان و عزيزان راهيان نور، نخبگان و ديگران قرباني حوادث رانندگي شده اند؟

آيا همه ما و آحاد مردم و به ويژه خودروسازان، وزارت راه و ترابري و خصوصاً رانندگان خودروها نبايد به خود نهيب بزنيم؟

به خود آييم و ببينيم امروز و در جهاني که براي جلوگيري از قطع شدن حتي يک بند انگشت انسان چه هزينه ها و چه تخصص هايي به کار گرفته مي شود برخي از ما چه راحت جان و هستي و سلامت خود و هموطنان مان را در جاده ها و خيابان هاي کشورمان به مخاطره مي اندازيم!

از حوادث جاده اي و قربانيان آن که بگذريم متاسفانه امروز در شهرهاي کوچک و بزرگ کشورمان نيز شاهد هزار و يک تخلف رانندگي از برخي خودروسواران و راکبان موتورسيکلت ها هستيم به گونه اي که براي برخي عبور از چراغ قرمز، سرعت و سبقت غيرمجاز در شهر، دور زدن روي خط ممتد، حرکات مارپيچي و خطرآفرين، حرکت کردن با چراغ هاي غيرقانوني زنون يا حرکت در شب با چراغ هاي خاموش، بي احترامي به حقوق ديگران و عدم رعايت حق تقدم و... به کاري عادي بدل شده است و اسف بارتر اين که برخي از خودروسواران و راکبان موتورسيکلت ها نه تنها به حريم پياده روها که بايد محلي امن براي عبور عابران پياده باشد وقيحانه و قانون شکنانه تجاوز مي کنند، بلکه با خودروهاي آهني و پرشتابي که سوارند با جان عابران پياده حتي روي خط عابر پياده و سرعت گير بازي مي کنند و به جاي اين که مثل اکثر کشورهاي دنيا قبل از رسيدن به خط عابرپياده از سرعت خود بکاهند برخي از اين خودخواهان که به راستي دچار مشکل شخصيتي و فرهنگي هستند متأسفانه هنگامي که عابراني را بر روي خط عبور عابرپياده مشاهده مي کنند دست بر بوق مي گذارند و چراغ مي زنند و حتي سرعت خود را افزايش مي دهند و حتي گاهي سرشان را از پنجره خودروهايشان بيرون مي آورند و... .

به اين گونه افراد چه مي توان گفت!؟ از اين گونه افراد حداقل مي توان پرسيد اگر اين عابران، همسر، فرزند، پدر، خواهر و برادر خودتان هم باشند باز هم اين گونه رفتار مي کنيد؟ بايد از اين گونه خودروسواران و راکبان موتورسيکلت ها پرسيد پس شخصيت، فرهنگ، دين و وجدان انساني تان کجا رفته است؟

مگر هموطنان ما برادران و خواهران ما و اعضاي پيکره ايران عزيز محسوب نمي شوند؟ مگر نوع رانندگي از فرهنگ اجتماعي، تربيت خانوادگي و شخصيت انساني ما حکايت نمي کند؟ اصلاً نيازي به دقت نيست نگاهي اجمالي به نوع رانندگي حتي برخي از رانندگان وسايل نقليه عمومي در شهرها موجبات بسي شرمندگي و خجالت را فراهم مي کند! ما که به راستي مدعي تمدني ديرينه و فرهنگي عميق و انساني هستيم آيا نبايد رانندگي خوب و مناسب و هميشه توامان با رعايت حقوق ديگران را سرلوحه يکي از مهم ترين امور جامعه و رفتار اجتماعي خويش قرار دهيم؟

کوتاه سخن اين که تا به اين نکات اساسي توجه لازم نداشته باشيم و به انسان که جانش نزد خداوند و قرآن و خلق خدا محترم است احترام نگذاريم و رعايت حقوق انسان ها را به جزئي اساسي از فرهنگ و رفتار اجتماعي همگان تبديل نکنيم و به خودخواهي هاي خود پايان ندهيم و به اين باور نرسيم که نبايد آهن هاي سخت و زبان نافهم خود را بر جان و سلامت و مال مردم مستولي کنيم، اين اوضاع نا به هنجار و فرهنگ رانندگي بد، دست از جان جامعه و سبک زندگي ما بر نخواهد داشت. آيا به خود خواهيم آمد؟

جمهوري اسلامي:پشت پرده مواضع دوگانه آمريكا

«پشت پرده مواضع دوگانه آمريكا»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي به قلم حسن خياطي است كه در آن مي‌خوانيد؛دولت آمريكا همچنان بر پيگيري سياست دوگانه عليه جمهوري اسلامي ايران اصرار مي‌ورزد. از يك سو هيلاري كلينتون وزير امورخارجه آمريكا اعلام كرد واشنگتن آماده انجام مذاكرات دوجانبه با ايران است و از سوي ديگر نمايندگان مجلس سناي اين كشور طرح جديدي را به تصويب رسانده‌اند كه در برگيرنده تحريم‌هاي جديد عليه ايران مي‌باشد.

اين رويكرد دوگانه و موضع گيري متناقض ضمن آنكه بر بي‌صداقتي مقامات آمريكايي تأكيد دارد، نشان دهنده خصومت آنان در قبال جمهوري اسلامي ايران به شمار مي‌رود، خصومتي كه در سخنان هيلاري كلينتون نيز به وضوح مشاهده مي‌شود.

وزير امورخارجه آمريكا در واشنگتن در جمع گروهي از مقامات، كارشناسان و ديپلمات‌هاي آمريكا و خاورميانه در پاسخ به سؤالي درباره ايران گفت: "ايران مشكل‌ترين موضوعي بوده كه من در دوران وزارت خود با آن مواجه بودم و اين به واسطه خطراتي بوده كه تهران با رفتارهاي خود آنها را بوجود مي‌آورد و دستيابي ايران به سلاح اتمي از همه خطرناك‌تر خواهد بود." كلينتون در بخش ديگري از سخنان خود گفت: "دولت اوباما آماده انجام مذاكرات دوجانبه با ايران است و ما در اين تصميم خود جدي هستيم و انتظار داريم كه ايران نيز چنين رفتاري داشته باشد."

اين سخنان درحالي اظهار شد كه همزمان با پخش رسانه‌اي آن، اعضاي مجلس سناي آمريكا با 94 رأي مثبت، طرحي را تصويب كردند كه تجارت فلزات گرانبها، فولاد، آلومينيوم، زغال كك و گرافيت را با ايران ممنوع مي‌كند. اين طرح كه بدون هيچ مخالفتي در مجلس سناي آمريكا تصويب شد همچنين صادرات نرم افزارهاي صنعتي مربوط به بخش‌هاي انرژي و كشتيراني را به ايران ممنوع كرده است. از ديگر محدوديت‌هاي در نظر گرفته شده به وسيله نمايندگان سناي آمريكا عليه ايران، منع شركت‌هاي بيمه از معامله با صنايع انرژي، كشتيراني و كشتي سازي ايران است. در اين طرح همچنين تمه?داتي براي منع مبادله گاز ايران با طلاي تركيه در نظر گرفته شده و صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و رئيس آن به نقض حقوق بشر متهم گرديده‌اند.

شكي نيست كه هدف آمريكا و هم پيمانان غربي اين كشور از اعمال تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران و تشديد اين تحريم‌ها در مراحل و مقاطع پي در پي، افزايش فشار بر جمهوري اسلامي از طريق كاهش شديد درآمدهاي ارزي و مواجه كردن كشور با تنگناهاي پيچيده اقتصادي است تا بلكه از اين طريق بتوانند نظام جمهوري اسلامي ايران را وادار به تسليم شدن در برابر خواسته‌هاي خود نمايند.

عمده‌ترين بهانه غربي‌ها براي اعمال و تشديد تحريم‌ها، ادعاي بي‌اساس و خودساخته آنها مبني بر تلاش جمهوري اسلامي ايران براي دستيابي به سلاح هسته‌اي است كه اين ادعا در سخنان اخير هيلاري كلينتون نيز تكرار شده است. اين درحالي است كه جمهوري اسلامي ايران همواره اعلام كرده قصد توليد سلاح اتمي را ندارد و تنها درصدد دستيابي به فن آوري هسته‌اي و استفاده صلح آميز از اين تكنولوژي براساس قراردادها و مقررات بين‌المللي است. غربي‌ها با آنكه همواره برنامه هسته‌اي ايران را غيرشفاف اعلام مي‌كنند، اما تاكنون يك سند محكمه‌پسند درباره ادعاهاي واهي خود ارائه نكرده‌اند. علاوه بر اين، تاسيسات هسته‌اي ايران همواره در معرض بازديد مأموران و ناظران آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي بوده است و ترديدي وجود ندارد كه برخي از اين ناظران مأموران مستقيم دستگاههاي جاسوسي و اطلاعاتي غرب مي‌باشند و مستقيماً اطلاعات دريافتي خود را پيش از ارائه به آژانس به دستگاههاي متبوع خود منتقل مي‌كنند. اين به آن معني است كه خود غربيها بهتر از همه مي‌دانند كه در برنامه هسته‌اي ايران انحرافي وجود ندارد. مهم‌تر آنكه تاكنون مديران كل آژانس انرژي اتمي در گزارش‌هاي متعدد خود درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران اعلام كرده‌اند كه هيچ مدركي دال بر نظامي بودن اين فعاليت‌ها در اختيار ندارند.

دولتمردان آمريكائي پس از آنكه پي بردند از به راه انداختن جنگ عليه ايران راه به جائي نخواهند برد، استراتژي تحريم و انزواي جمهوري اسلامي را در دستور كار خود قرار دادند. البته اين استراتژي از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي پيگيري مي‌شد و در طول سال‌هاي دفاع مقدس نيز وجود داشت، اما از سال 1372 بيل كلينتون تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران را در دستور قرار داد و همزمان با استفاده از تهديد و تطميع، كشورهاي همپيمان خود و به طبع آن بسياري از دولت‌هاي مرعوب منطقه را نيز در پيروي از اين سياست با خود همراه نمود. اما تدابير نظام جمهوري اسلامي و نقش برتر ايران در توليد انرژي و مناسبات تجاري ناشي از آن، اين سياست غربي‌ها را با شكست مواجه كرده است.

در اينكه تحريم‌ها بر زندگي مردم ايران اثرگذار بوده است ترديدي وجود ندارد، اما مردم ايران همواره نشان داده‌اند كه در برابر توطئه‌هاي گوناگون دشمنان، مقاوم هستند و اين فشارها نه تنها آنها را از پاي در نمي‌آورد بلكه اصرار بر كينه توزي بر ميزان نفرت آنان از دشمنان قسم خورده كشور و انقلاب خواهد افزود: در اين ميان آنچه مسلم است اينست كه ادعاي آمادگي براي گفتگو با ايران از سوي مقامات آمريكائي دروغي همانند دروغهاي گذشته است. شرط لازم براي گفتگو ميان دو طرف، صداقت در گفتار و كردار است كه تاكنون اين صداقت از سوي دولتمردان آمريكايي مشاهده نشده است. چگونه ممكن است از يك طرف بر حجم تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايران افزوده شود و از طرف ديگر خواستار مذاكره دوجانبه با ايران شوند؛ اين رفتار نمونه بارزي از بي‌صداقتي آمريكائيها در كردار است و در گفتار نيز متهم كردن مكرر جمهوري اسلامي ايران به تلاش براي توليد سلاح اتمي، عدم صداقت آمريكائيها را به اثبات رسانده است.

روشن است كه تحريم‌ها و اتهامات بي‌پايه موجود با سياست آمادگي براي گفتگو سازگاري ندارد و دولتمردان آمريكائي همچنان به كينه توزي عليه ملت و دولت ايران ادامه مي‌دهند و علت اينكه در كنار خصومت‌ها تظاهر به آمادگي براي گفتگو مي‌كنند اينست كه مي‌خواهند چهره دولت آمريكا را كه به علت عملكرد سلطه طلبانه در طول ساليان متمادي نزد ملت‌هاي جهان اعتبار خود را از دست داده است، موجه و منطقي جلوه دهند.

به عبارت ديگر، آمريكائيها نياز به مذاكره با ايران دارند تا شكست‌هاي پي در پي خود را براي جهانيان توجيه نمايند و تشديد تحريم‌ها دستاويزي براي رسيدن به اين هدف است؛ سياستي دوگانه كه به وضوح استيصال مقامات كاخ سفيد در آن هويداست.

با اين حال، بايد توجه داشت كه هرگونه مذاكره ايران با آمريكا در اين برهه زماني منوط به تن دادن ايران به خواسته‌هاي آمريكا است. موضوع حقوق بشري تحريم‌هاي جديد نيز حاكي از آن است كه آمريكا و اوباما دايره مسائل مربوط به ايران را بسيار گسترده تعريف كرده‌اند.

از سوي ديگر مطرح كردن تقاضاي مذاكره دوجانبه با ايران به فاصله كمي پس از انتخاب مجدد اوباما، نوعي پيام به همپيمانان اروپايي واشنگتن است كه بعد از يكجانبه گرايي آمريكائيها تا حدي اعتماد خود را به سياست‌هاي كاخ سفيد از دست داده‌اند. وضع تحريم‌ها در كنار پيشنهاد مذاكره دوجانبه، نوعي پيام به اروپايي‌هاست كه نشان دهند آمريكا همچنان بر رويكرد فشار و گرفتن امتياز از ايران اصرار دارد و به هيچ وجه قرار نيست سياست خارجي واشنگتن در قبال ايران تغيير يابد.

رسالت:قوه مجريه و صيانت از قانون اساسي

«قوه مجريه و صيانت از قانون اساسي»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلويي است كه در آن مي‌خوانيد؛همايش ملي قوه مجريه در حقوق اساسي جمهوري اسلامي صبح ديروز با حضور جمعي از حقوقدانان و صاحب‌نظران برگزار شد.

 آقاي الهام سخنگوي دولت با استناد به صدر اصول 85 و 138 قانون اساسي مدعي شد تصويب آيين‌نامه‌ها حق دولت است و نمي‌توان اين حق را به نهادهاي ديگر محول كرد و ساير قوا را برخوردار از اين حق دانست. اين در حالي است كه ذيل دو اصل ياد شده تاكيد دارد مصوبات دولت نبايد با اصول و احكام مذهب رسمي و يا قانون اساسي مغايرت داشته باشد . تشخيص اين امر به ترتيب مذكور در اصل نود و ششم با شوراي نگهبان است( اصل 85) . همچنين در ذيل اين اصل تاكيد دارد مصوبات دولت نبايد مخالف قوانين و مقررات عمومي كشور باشد وبه‌منظور بررسي و اعلام عدم مغايرت آنها با قوانين مزبور بايد ضمن ابلاغ براي اجرا به اطلاع رئيس مجلس شوراي اسلامي برسد.

 در ذيل اصل 138 هم  تاكيد شده است؛ تصويب‌نامه‌ها و آيين‌نامه‌هاي دولت ومصوبات كميسيون‌هاي مذكور در اين اصل ضمن ابلاغ براي اجرا به اطلاع رئيس مجلس شوراي اسلامي مي‌رسد  وچنانچه وي آنها را برخلاف قوانين بيابد با ذكر دليل براي تجديد نظر به هيئت وزيران مي‌فرستد.براساس اين دو اصل هيئتي در مجلس تحت عنوان" هيئت تطبيق قوانين" به رئيس مجلس طي 10 دوره گذشته مجلس مشورت مي‌داده است كه اگر مصوبه يا آيين‌نامه‌اي مغاير قوانين است رئيس مجلس آن‌را وفق اصول 85 و 138 به دولت تذكر بدهد.

براساس نظريه جناب آقاي دكتر الهام اينكه رئيس جمهور مصوبات را به رئيس مجلس يا شوراي نگهبان براي اعلام نظر بدهد، جنبه استطلاعي دارد. براساس اين نظريه قوه مجريه مي‌تواند در جايگاه تقنين بنشيند و اعتنايي به‌نظر شوراي نگهبان و مجلس نكند خوب واضح است كه چنين ديدگاهي نوعي مداخله دولت در شرح وظايف قوه مقننه است اما آقاي الهام معتقد است اگر قوه مقننه در حوزه تقنين هيئت وزيران وارد شود ،مداخله مجلس در كار قوه مجريه است!

 بايد به اين نظر احترام گذاشت و براي برون رفت از اين شبهه اگر نياز به تفسير اصول 85 و 138 است دولت بايد از شوراي نگهبان تفسير اين دو اصل را بخواهد تا  صحت و برداشت آقاي الهام را بداند و محك زند. اگر نياز به تفسير قوانين عادي هم هست مجلس بايد در اين مورد  اعلام نظر كند. بنابراين جاي هيچ‌گونه شبهه‌اي باقي نمي‌ماند اما آنچه‌ كه مورد نظر نگارنده در باب قوه مجريه و صيانت از قانون اساسي است طرح بحث زير است.

 رئيس جمهور اگر مجري قانون اساسي در قوه مقننه و قضائيه نباشد بنا به  صريح اصل 113 قانون اساسي مسئوليت اجراي قانون اساسي را حداقل در قوه مجريه به عهده دارد. نمي‌دانم چرا آقاي الهام بحث را از زاويه اصول بر زمين مانده قانون اساسي در حوزه اجرا  در اين همايش آغازنكرده‌اند بلكه بحث را به موضوعاتي كشانده‌اند كه سه دهه براساس يك فهم درست عمل مي‌شده وكسي هم ترديد در آن نداشته است.

براساس اصل 45 قانون اساسي عوايد حاصل از انفال جزء اصلي‌ترين پيش‌بيني‌هاي درآمد دولت در بودجه سالانه بايد باشد. دولت‌هاي پيشين هيچ‌كدام مدعي اجراي دقيق قانون اساسي را نداشتند دولت آقاي خاتمي و دولت آقاي احمدي‌نژاد با تشكيل هيئت نظارت بر اجراي قانون اساسي، دغدغه اجراي صحيح قانون اساسي را اعلام كردند. دولت خاتمي روي اصول 24 ، 26 ، 32  و 38 قانون اساسي متمركز شد ومعتقد بود آزادي‌هاي سياسي با نقض اين اصول در معرض خطر است. ته حرف آقاي خاتمي در رعايت اين اصول به حمايت از تعدادي ازعناصر وابسته به آمريكا وانگليس برمي‌گشت كه مي‌خواستند از طريق احزاب و گروه‌ها و رسانه‌ها حرف دشمن را در كشور به كرسي بنشانند و به اصطلاح دنبال آزادي بيان بودند. حرف آقاي خاتمي و دوستانش اين بود كه ما بايد حقوق مخالف را رعايت كنيم.

خوب نهادهاي ذيربط هم رعايت كردند اما آنها طاقت‌نياوردند و رفتند به موطن اصلي‌شان و كارمند بي‌بي سي، راديو فردا و دويچه وله شدند.

 صداي آقاي احمدي نژاد هم در صيانت ازقانون اساسي وقتي درآمد كه اوحساس كرد قوه قضائيه ومقننه حقوق او را رعايت نمي‌كنند. وقتي جوانفكر به زندان رفت او به فكر حقوق اساسي قانون اساسي افتاد ووقتي رئيس مجلس هم برخي مصوبات خلاف قانون دولت را رد كرد او به فكر لق كردن اصول 85 و 138 با تشكيل هيئت نظارت بر اجراي قانون اساسي افتاد.

اگر آقاي احمدي نژاد واقعا دغدغه رعايت اصول قانون اساسي در گستره نه يك جماعت خاص و نه يك توهم در مورد تفسير قانون اساسي را دارد، بايد برود دنبال اصولي كه از حقوق 75 ميليون ايراني سخن مي‌گويند.

 ثروت‌هاي عمومي يا انفال يك موهبت الهي به اين ملت است . اصلي‌ترين درآمد دولت اسلامي انفال است. در قرآن ما يك سوره به‌نام انفال داريم و در قانون اساسي هم يك اصل با مصاديق مشخص عوايد حاصل از انفال را داريم. چرا آقاي احمدي نژاد طي 8 سال با داشتن قدرت بلامنازع در دولت هيچ وقت به فكر اين موضوع نيفتاده است كه لايحه‌اي به مجلس  تقديم كند تا تكليف انفال را در بودجه مشخص كند؟ چه كسي بايد پاسخگو باشد ؟آيا حقوقدانان منصوب و عضو صيانت از اجراي قانون اساسي مي‌توانند پاسخ اين سئوال را بدهند. از سال 84 تا سال 91 اين‌گونه بوده و قطعا در سال 92 هم همين‌طور است. هر وقت رئيس دولت بودجه كل كشور را تسليم مجلس كرده در ماده واحده آن تاكيد نموده است كه  دولت موظف است لايحه اساسنامه شركت ملي نفت را در سه ماهه اول سال به مجلس تقديم كند. اما هيچ سالي اين‌كار را نكرد .

درآمد نفت خام ،گاز خام وميعانات گازي جزء اصلي‌ترين عوايد حاصل از انفال است و تكليف اين قلم از درآمد انفال بايد در اساسنامه شركت ملي نفت مشخص مي‌شد. اما چون رئيس دولت نمي‌خواهد به اين سئوال پاسخ دهد كه چرا اصل 45 را اجرا نمي‌كند، لايحه اساسنامه شركت ملي نفت را به مجلس نداده است. مجلس هم در اين‌باره سكوت كرده ومتعرض دولت نشده است چون موضوع انفال جزء اقلام دعواهاي دولت و مجلس نيست.

بنده ديگر نمي‌خواهم راجع به نقض اصل هشتم قانون اساسي و وظايف دولت در تعيين تكليف اين اصل بر زمين مانده حرف بزنم. بلكه مي‌خواهم بگويم دولت ومجلس و ديگر دستگاه‌ها گاهي دغدغه‌هايي پيدا مي‌كنند  كه دغدغه مردم و نظام نيست.

 بايد به اجراي قانون اساسي از زاويه دغدغه مردم و نظام و مطالبات رهبري نگاه كرد. اگر اين نگاه غالب شود حقوق اساسي ملت بويژه حقوق اقتصادي مردم رعايت مي‌شود. دست‌اندركاران همايش ملي قوه مجريه در حقوق اساسي جمهوري اسلامي اگر اين سوزنباني را هوشمندانه انجام دهند توفيق انجام وظايف خود را بيشتر پيدا مي‌كنند.و الا اين همايش ارزش خود را در اندازه يك ميتينگ سياسي فرو مي‌كاهد.

تهران امروز:ادبياتي كه بايد تغيير كند

«ادبياتي كه بايد تغيير كند»عنوان سرمقاله روزنامه تهران امروز به قلم منصور حقيقت‌پور است كه در آن مي‌خوانيد؛قواي سه گانه جمهوري اسلامي ايران طبق اصول قانون اساسي بايد مستقل عمل كنند. اين موضوع در اصول قانون اساسي نيز مورد تاكيد قرار گرفته است از اين رو قانون اساسی جمهوری اسلامی‏ایران، در اصل «پنجاه و هفتم» قوای حاکم در جمهوری اسلامی ‏ایران را که «زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت» اعمال می‏گردند ، معرفی و سپس تاکید می‏کند که این قوا در انجام وظایف و اختیارات خود که بر طبق اصول دیگر قانون اساسی مشخص می‏گردد، «مستقل از یکدیگرند».

اما این استقلال قوا به معنای «استقلال مطلق» از یکدیگر نیست و نمي‌توانند همچون جزيره‌هاي جدا از يكديگر فعاليت كنند و برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف کلان نظام اسلامی بايد تعامل و همكاري خود را بايكديگر حفظ كنند از اين رو همواره رهبر معظم انقلاب بر حفظ تعامل بين قوا تاكيد دارند.

اما سخنان تازه منتشر شده از سوي رئيس قوه مجريه اين شبهه را تداعي مي‌كند كه توجه كافي به معناي واقعي تفكيك قوا ندارد و به همين دليل سخنانشان نيز بعضا منشا جنجال و بر هم زدن آرامش موجود در كشور مي‌شود و توصيه‌هاي بيان شده را خواسته يا ناخواسته ناديده مي‌گيرد. اين در حالي‌است كه قانون اساسي تمام خط و مرزها را در باب وظايف و مسئوليت‌ها مشخص كرده و آنچه ما را از اين مناقشات دور مي‌كند اجراي صحيح و كامل قانون است.

سوالي كه پيش مي‌آيد، اين است كه آيا الزاما رعايت قانون كفايت مي‌كند؟در پاسخ به اين سوال بايد گفت تنها توجه به قانون مطرح نيست بلكه در كنار اين مسئله بايد همپوشاني قوا را نيز مورد توجه قرار دهيم و در اين زمينه بهترين داور خود قانون خواهد بود. با توجه به شرايطي كه كشور به آن دچار است و لزوم انسجام بين قوا براي بهبود وضعيت كشور بايد افزايش تعامل بين قوا در دستور كار هر سه قوه قرار بگيرد از اين رو بهتر است ادبيات اقاي رئيس‌جمهور در اظهارنظرها مورد توجه قرار گرفته و براي حفظ آرامش و تعامل بين قوا تغيير كند. نبايد اينگونه استنباط كرد كه زماني كه مجلس به وظايف خود عمل مي‌كند دخالتي را در كار قوه ديگر صورت مي‌دهد بلكه در حقيقت مجلس تلاش مي‌كند اجراي قوانين را تسهيل كند.

نكته ديگري كه در سخنان رئيس‌جمهور محرز بود زير سوال بردن تلاش مجلس براي اصلاح قانون انتخابات بود درحالي‌كه مجلس در چارچوب اختيارات قانوني‌اش به اصلاح قانوني پرداخته كه پيش تر به تصويب همين مجلس رسيده است بنابراين جناب رئيس‌‌جمهور نبايد اين مجلس را كه مجلسي انقلابي است و در راستاي منويات مقام معظم رهبري حركت مي‌كند با مجلس قاجار و مظفر الدين شاه مقايسه بكنند و بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه هرگونه اصطكاك و شرايط تقابلي بين مسئولان از جمله سران قوه مجريه، مقننه و قضائيه، دشمنان را در رسيدن به اهداف شوم‌شان ياري خواهد داد.

بيگانگان، سرمايه‌گذاري مهمي براي اختلافات بين قوا كرده‌اند، آنها براي هرگونه اختلاف بين قواي سه‌گانه برنامه‌ريزي مي‌كنند چرا كه براي برخورد با انقلاب هيچ راهي بهتر از اختلاف‌افكني نمي‌بينند.

آفرينش:دوران انکار به سر رسيده است

«دوران انکار به سر رسيده است»عنوان سرمقاله روزنامه آفرينش به قلم حميدرضا عسگري است كه در آن مي‌خوانيد؛ويروس نقص سيستم دفاعي بدن يا همان ايدز(HIV) را همه مي شناسند. عاملي كه راههاي انتقال چهارگانه آن از طريق مادر آلوده به جنين، انتقال از طريق خون آلوده، سرنگ مشترک به خصوص در بين معتادان و رابطه جنسي مي باشد. متاسفانه درچند سال گذشته آمار مبتلايان به ايدز در كشورمان رو به افزايش گذاشته و به قول مسولان بهداشتي كشور بايد منتظر فوران آتش فشان ايدز در كشور باشيم.

بر اساس آماري كه وزارت بهداشت تا پايان سال 90 اعلام كرده است 24 هزار و 290 نفر مبتلا به ايدزدركشورمان شناسايي شده و داراي پرونده پزشكي مي باشند. حدود 46 درصد از اين مبتلايان به HIV در زمان ابتلا در گروه سني 34-25 سال قرار داشته‌اند که بالاترين نسبت در بين گروههاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند.

درخصوص اين آمارها و راه هاي ابتلاي افراد به ويروس ايدز چند نكته مطرح است كه اشاره به آنها مي تواند روشنگر افكار عمومي و هشداري براي جامعه باشد تا نسبت به علائم بازدارنده و سلامت خانواده ها، توجه بيشتري به كارگيرند.

- آمار وزارت بهداشت فقط موارد شناسايي شده HIV را نشان مي‌دهد و به علت آگاهي کم مردم درباره اين بيماري و روشهاي پيشگيري و درمان آن و با توجه به اينکه سيستم شناسايي فعال دراين زمينه نداريم، آمارهاي اعلام شده نمي تواند بيانگر وضعيت واقعي اين بيماري در کشور باشد. براساس فرمول جهاني محاسبه مبتلايان به ويروس ايدز هرمقدار آمار رسمي اعلامي درمورد تعداد مبتلايان بايد در5 يا 4 ضرب شود. با اين حساب بايد تعداد مبتلايان دركشورمان را بيش از 100 هزار نفر دانست كه درحدود 70 هزار نفراز آنها حتي از بيماري خود با خبرنيستند!.

- عدم برخورد صحيح و اطلاع رساني سازنده در رسانه ها و برخورد متعصبانه با اين بيماري، سبب شده تا جامعه نگاهي بسيارمنفي و دفع كننده نسبت به مبتلايان داشته باشد. به طوري كه بسياري از افراد كه درمحدوده خطر ابتلا قرار دارند به هيچ وجه حاضر نمي شوند تا خود را درمعرض آزمايش و به مراكز پزشكي معرفي كنند. اين برخورد ناصحيح اجتماعي خود باعث گسترش و شيوع اين بيماري گرديده است.

- تاپيش از اين علل ابتلا به HIV در بين کل مواردي که تاکنون به ثبت رسيده‌اند به ترتيب تزريق با وسايل مشترک در مصرف کنندگان مواد «69.6 درصد»، رابطه جنسي «10.1 درصد»، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني «1درصد» و انتقال از مادر به کودک «1درصد» بوده است. اما اكنون نگراني از شيوع بيشتر ايدز در کشور عامل انتقال جنسي است. براساس گفته هاي برخي پزشكان عضو انجمن ايدز كشور، هم اكنون بيش از 90 درصد مراجعين و مبتلايان به HIV از طريق انتقال جنسي آلوده شده اند كه يا خود از آن بي خبرند و مدام درحال شيوع آن هستند و يا از معرفي خود به مراكز درماني ترس و ابا دارند.

- بالارفتن سن ازدواج، جوان بودن جمعيت کشور، نارضايتي جنسي در خانواده، وجود روابط جنسي غير متعارف و خارج از حريم خانواده، عمده ترين دلايل شيوع عامل انتقال جنسي ويروس ايدز مي باشند كه بايد آنها را جدي گرفت و از پرداختن و رفع آنها ابايي نداشته باشيم.

دوران انکار به سر رسيده است!؛ اگر مي خواهيم از فوران آتش فشان ايدز در كشور جلوگيري كنيم مي بايست از لاپوشاني كردن، مخفي نگاه داشتن آمارهاي واقعي، ترس از شكسته شدن عفت عمومي جامعه، عدم اطلاع رساني عمومي درزمينه معرفي اين بيماري و راه هاي پيشگيري آن دست برداريم و با واقع بيني به اين موضوع نگاه كنيم. براساس اعلام وزارت بهداشت تاكنون اقدامات بسيار موثري براي كنترل انتقال بيماري از طريق سرنگ مشترك و انتقال خوني انجام شده است. لذا ضروريست تا مسولان مختلف كشور كه هركدام به نوعي در كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي به عنوان يكي از اصلي ترين عوامل ابتلا به ايدز، دخيل هستند، توجه بيشتري به اين امر داشته باشند تا سرعت ابتلا به ويروس ايدز در كشورمان كاهش يابد و متعاقباً جلوي بسياري از بزهكاري هاي اجتماعي از اين طريق گرفته شود.

حمايت:مجلسی که در راس امور است

«مجلسی که در راس امور است»عنوان يادداشت روز روزنامه حمايت به قلم روح‌الله بیگی است كه در آن مي‌خوانيد؛مهم‌ترین سخنی که در هفته مجلس درباره جایگاه قوه مقننه در نظام جمهوری اسلامی می‌توان مطرح کرد همان فرموده امام خمینی‌ (ره) مبنی بر در رأس امور بودن مجلس است. البته در سال‌های گذشته شاهد برخی بی‌مهری‌ها از جانب دولت به مجلس بودیم و در مواردی هم دولت در راس امور بودن مجلس را زیر سوال برد و آن را متعلق به زمانی دانست که نخست

تاريخ : | | نویسنده : golfaam |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.