دولت انگلیس موافقت کرده است که برای خاتمه شکایت ˈسامی الساعدیˈ از مخالفان رژیم قذافی علیه سازمان های امنیتی این کشور، مبلغ دو میلیون و 200 هزار پوند غرامت به وی و خانواده اش بپردازد.

به گزارش ایرنا، وکلای آقای الساعدی روز پنجشنبه در لندن اعلام کردند که با پرداخت این غرامت شکایت موکل شان از دولت انگلیس و سازمان های امنیتی این کشور پایان می یابد.

سامی الساعدی که از مخالفان سرشناس رژیم معمر قذافی به شمار می رود، در سال 2004 میلادی به همراه خانواده اش در یک عملیات مشترک توسط سازمان های امنیتی انگلیس و آمریکا و بصورت غیرقانونی در هنگ کنگ دستگیر و تحویل رژیم سابق لیبی شد.

الساعدی پس از انتقال به طرابلس توسط رژیم قذافی زندانی شد و مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفت.

پس از سقوط رژیم قذافی در لیبی در سال گذشته، اسناد و مدارک به دست آمده از دفاتر سازمان های امنیتی لیبی نشان داد که سازمان اطلاعاتی ˈام آی 6ˈ انگلیس و سازمان ˈسیاˈ در ربودن و انتقال اجباری الساعدی و خانواده اش به طرابلس نقش داشته اند.

به عقیده کارشناسان، دولت انگلیس برای جلوگیری از افشای اسناد محرمانه موجود در این پرونده با پرداخت غرامت به سامی الساعدی و جلب رضایت وی خارج از روند دادگاه، موافقت کرده است.

عبدالحکیم بلحاج یکی دیگر از شهروندان لیبیایی که در سال 2004 میلادی با شیوه مشابه در جنوب شرق آسیا دستگیر و تحویل رژیم قذافی شد نیز از دولت انگلیس به خاطر همدستی در ربودن خود، شکایت کرده است.

دولت انگلیس بویژه در دوران نخست وزیری تونی بلر، روابط نزدیکی را با رژیم معمر قذافی برقرار کرده بود و همکاری های اطلاعاتی گسترده ای میان دو کشور جریان داشت که بخشی از آن در زمینه کمک سازمان های اطلاعاتی انگلیس به شناسایی و دستگیری مخالفان رژیم قذافی بود.

تاريخ : | | نویسنده : golfaam |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.